A blogon írtam egy cikket a ghí (ghee), vagyis a tisztított vaj jótékony hatásairól, és szerepéről a mentes konyhában.
A ghí vaj, vagy ghee, tisztított vaj laktóz- és kazeinmentes egészséges zsiradék, amely jól használható a mentes konyhában. Az ételérzékenyek, allergiások, gyulladásos bélbetegséggel küzdők számára egészséges alternatíva akkor, amikor azt kell eldönteni, hogy milyen zsiradékokkal készítsék az ételeiket.
A ghí vaj, vagy ghee a bioboltok polcain késztermékként is fellelhető. Sajnos igencsak borsos ára miatt sokan ki sem próbálják. Ebben a receptben leírom, én hogy csinálom házilag. A költsége még úgy is töredéke a boltiénak, hogy jó minőségű bio vajból készítem.
Ahogy már többször írtam itt, a blogon, vagy az Életmód-navigátor blogon, nagyon fontos, hogy a lehető legjobb minőségű zsírt és húst vásárold. Nem csak az igaz, hogy az vagy, amit megeszel, hanem az is, hogy az vagy, amit az evett, amit te megeszel 🙂
A hormonokkal, gyógyszerekkel, fajtaidegen takarmánnyal etetett, nagyüzemi körülmények között tartott állatok húsa és zsírja nem egészséges. Ilyen húsból, zsírból a lehető legkevesebbet fogyaszd!
Szóval visszatérve a ghí-re. Azon kívül, hogy laktóz- és kazeinmentes, vagyis nincs benne tejcukor és tejfehérje, az egészségre számos jótékony hatással bír. Mindenképpen olvasd el a Ghee (ghí) szerepe a mentes konyhában című cikket, mert itt, a receptnél nem írom le azokat a fontos információkat, amelyeket tudnod kell róla.
Amennyiben laktóz- vagy / és kazeinérzékeny vagy, esetleg gyulladásos bélproblémák gyötörnek, székrekedés kínoz, felszívódási zavarban szenvedsz, erősebb csontokat, szebb bőrt szeretnél, mindenképpen készíts egy üveg ghít, és fogyaszd napi rendszerességgel!
- Kockázd fel a vajat, majd egy vastag falú lábasban lassú tűzön olvaszd fel!
- Óvatosan hevítsd tovább forralásig. Az olvadt vaj "zavarossá" válik, kis fehér buborékok, illetve fehér hab képződik a lábosban. Kanállal, vagy szűrővel szedj le annyi habot, amennyit tudsz.
- Picit rázogasd meg a lábast, és várj türelmesen 10-15 percik, amíg a fehér hab leülepszik az edény aljára. Folytasd a hab leszedését.
- Figyelj oda, mert hamarosan tisztulni kezd a vaj, és a lábas alján megjelenik a kisült tejfehérje. Ekkor a tetején már alig-alig látni egy nagyon vékony habréteget.
- Ettől a kevés habrétegtől úgy szabadulhatsz meg a legegyszerűbben, ha egy pecsenyelé-zsírtalanító kancsóba öntöd az egészet. Kis ideig hagyd állni, szépen elválik a tiszított vaj és az üledék.
- A kancsóból óvatosan öntsd ki egy üveg, vagy porcelán tálkába a szépen letisztult ghít. Hűtés nélkül is korlátlan ideig eltartható, laktóz- és kazeintmentes tisztított vajat kapsz. Ne zárd le légmentesen az edényt, kicsit hagyd lélegezni az anyagot.
Kedves Mariann, a márkázott vaj is jó lehet? Általában sparban vásárolok, de nem láttam még bio vajat .
Kedves Gabi! Igen, természetesen a márkázott vajból is elkészíthető a ghee, de jobb a bio vaj, mert tisztább, abban biztosan nincsenek gyógyszermaradványok és egyéb kemikáliák, amelyek a hagyományos állattartás miatt kerülnek az állati eredetű termékekbe. Bio vajat vettem már az ALDI-ban, de nagyobb szupermarketekben, vagy bio élelmiszereket árusító üzletekben biztosan kap. Ezek az üzletek általában forgalmaznak kész ghee-t is, azonban meglehetősen borsos áron.